"Change(K)now!" projekta vadītāja, vadošā pētniece un Vidzemes Augstskolas asociētā profesore Aija Van der Steina, kopā ar pētniecēm Lindu Veliverronenu un Lieni Ločmeli (pētījumā piedalījās arī pētnieces Barbara R. Bērka un Nadežda Sotirova no Minesotas Universitātes Morisas pilsētā, ASV) prezentēja pētījumu par atkārtoti lietojamā iepakojuma atspoguļojumu Latvijas medijos 16. Eiropas Baltijas studiju konferencē (CBSE 2025), kas norisinājās Kembridžas Universitātē, Apvienotajā Karalistē, 2025. gada 24.–26. aprīlī.
Prezentācijā "Nozīmju saplūšana: patēriņš, ilgtspēja un Latvijas mediju diskurss par atkārtoti lietojamo iepakojumu" tika analizēts, kā Latvijas mediji attēlo atkārtoti lietojamo iepakojumu. Izmantojot kritisko diskursa analīzi, pētījumā tika izzinātas nozīmes, kas mediju saturā saistītas ar zaļo patēriņu, ilgtspēju un aprites ekonomiku.
Galvenie secinājumi rāda, ka depozīta krūzes tiek interpretētas ne tikai kā atkritumu samazināšanas rīks, bet arī kā dzīvesstila simbols vai suvenīrs, kas atbilst eko-patēriņa un "eko-tikumības" (angl. ecopiety) tendencēm — romantizētai atbildīgas vides rīcības formai. Tomēr prezentācijā tika norādīts, ka šāds mediju vēstījums var stiprināt pseido-aprites uzvedību un tradicionālu patēriņu, neveicinot patiesas strukturālas pārmaiņas.
Autori aicina uz kritiskāku un daudzveidīgāku diskursu par ilgtspēju, kurā tiktu iekļautas ekodizaina vērtības, padziļināti aprites ekonomikas principi un pieejas, kas neaprobežojas tikai ar gala lietotāju. Pētījums sniedz ieguldījumu plašākā diskusijā par to, kā vietējie mediju diskursi ietekmē sabiedrības izpratni par aprites ekonomikas jēdzieniem un izaicinājumiem pārejā no virspusējiem uz vērtību balstītiem ilgtspējas vēstījumiem.
Plašāka informācija par konferenci pieejama šeit.