Vidzemes Augstskola – stratēģisks partneris Gaujas nacionālā parka tūrisma klastera attīstībai | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Vidzemes Augstskola – stratēģisks partneris Gaujas nacionālā parka tūrisma klastera attīstībai

Ziņa pievienota - 28.09.2012
gnp.JPG

Gaujas nacionālais parks (Gaujas NP) ir populārākais tūrisma galamērķis ārpus galvaspilsētas reģiona, kurā apmeklējumu skaits gada laikā (ieskaitot blakus esošās pilsētas) pārsniedz vienu miljonu. Lai arī Gaujas NP 14. septembrī atzīmēja jau 39 gadu dzimšanas dienu, vēsturiski šī teritorija nav mērķtiecīgi attīstīta par vienotu galamērķi: tūrisma piedāvājums bijis sadrumstalots un trūcis koordinētas visu iesaistīto pušu mērķtiecīgas sadarbības.

Izveidotā Gaujas NP tūrisma klastera mērķis ir novērst šos trūkumus un kāpināt galamērķa konkurētspēju ārvalstu tirgos, radot papildu vērtību jau esošajām Gaujas NP vērtībām. Tas vērsts uz visa reģiona ilgtspējīgas attīstības veicināšanu.

Vidzemes Augstskolas Tūrisma un viesmīlības vadības fakultātes (ViA TVVF) loma tūrisma klastera veidošanā ir bijusi ar būtisku iniciatīvu jau kopš tās pirmsākumiem. 2011. gada decembrī tika uzsākts darbs pie vienotas Gaujas NP tūrisma klastera attīstība stratēģijas 2012.-2019., ko vadīja ViA TVVF docētājs Andris Klepers. Taču stratēģijas tapšanā un turpmākajā klastera darbībā vēl nozīmīgāks panākums ir visu iesaistīto pušu koordinēta iniciatīva: vienošanās par kopīgām vērtībām, mērķiem un prioritātēm. Klasteris veidojies uz jau 2000. gadā dibinātās sabiedriskās organizācijas „Siguldas reģiona tūrisma biedrība” pamatiem un vairākas klastera iniciatīvas īstenotas arī iepriekš, radot dabisku attīstību klastera izaugsmei. Noslēdzot vienošanos, Vidzemes Augstskola kļuvusi par stratēģiski nozīmīgu Gaujas NP tūrisma klastera dalībnieku.

Atbilstoši klastera definīcijai* būtiska loma attīstības procesā ir izpētes un attīstības sektoram. Pētniecība dod pamatu jaunu pakalpojumu ideju attīstībai, inovāciju ieviešanai un stratēģiju nostiprināšanai. Vairāki ViA TVVF docētāji iesaistījušies pētniecībā un lēmumu pieņemšanas procesā, stratēģijas ieviešanā arī turpmāk. Taču nozīmīgi ir arī studentu veiktie pētnieciskie darbi, kas veltīti Gaujas NP dažādu tūrisma attīstības aspektu izpētei un šāda iniciatīva mērķtiecīgi virzāma arī turpmāk.

Gaujas NP tūrisma klastera darbības tiek īstenotas ar projekta „Gaujas nacionālā parka tūrisma klastera attīstība” atbalstu ERAF darbības programmā „Uzņēmējdarbība un inovācijas” aktivitātē „Klasteru programma”. Projekta kopējās izmaksas ir 340 000 latu, no tām ERAF finansējums ir 296 500 lati.
 
*Klasteris – (arī puduris) – uzņēmumu, piegādātāju, atbalsta pakalpojumu, specializētas infrastruktūras, saistītu produktu ražotāju un specializētu institūciju ģeogrāfiska koncentrācija, kas rodas īpašās jomās un īpašās vietās (Porter, 2006).

Ar klastera iniciatīvām tiek saprasts Ketela (2009) dotais vienkāršais definējums par sadarbību iekļaujošām komersantu, valsts sektora un citu iesaistīto pušu aktivitātēm, kuru mērķis ir uzlabot savstarpēji ekonomiskajās darbībās saistītas grupas konkurētspēju specifiskā ģeogrāfiskā reģionā.

13. oktobrī no plkst. 9.40 līdz plkst. 11.10 C310 auditorijā ViA docenta Dr.geogr. Andra Klepera lekcija par klasteru lomu reģiona attīstībai un Gaujas Nacionālā parka (GNP) tūrisma klastera piemēru, kura ietvaros ViA docētāji un pētnieki iesaistās sadarbībā ar tūrisma uzņēmumiem, pašvaldībām un Dabas aizsardzības pārvaldi.

Saistīti Valmieras integrētajā bibliotēkā no 22. līdz 31. oktobrim skatāma studentu pētījumu par GNP izstāde, atspoguļojot studentu pētnieciskās aktivitātes kā iedvesmas avotu GNP attīstībai.

 	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016