Vidzemes Augstskola kļūst par pirmo starptautisko Eko augstskolu Baltijā | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Vidzemes Augstskola kļūst par pirmo starptautisko Eko augstskolu Baltijā

Ziņa pievienota - 02.10.2013

Vidzemes Augstskola (ViA) īpašā Rīgas Latviešu biedrības namā notikušajā ceremonijā ir saņēmusi Zaļā karoga balvu, un līdz ar to kļuvusi par pirmo augstākās izglītības iestādi Baltijā, kura ir ieguvusi starptautisko Eko augstskolas titulu. Tas tiek piešķirts mācību iestādēm, kuras ir parādījušas vislabāko sniegumu ieviešot Eko programmas prasības.

Tūrisma un viesmīlības vadības fakultātes studente un Ekoskolas programmas iniciatore Vidzemes Augstskolā Ilze Sauša par tās pirmssākumiem pastāstīja, ka pēc divu gadu dalības "Zaļā punkta kausā" un „Zaļākās augstskolas 2010” titula iegūšanas bija nepieciešami jauni mērķi, ko sasniegt, un kas motivētu turpināt aizsākto. „Iepriekš bija daudz dzirdēts par ekoskolām, un tiekoties ar Ekoskolu koordinatoru Danielu Trukšānu uzzinājām daudz konkrētāk, kā iesaistīties Ekoskolu programmā un kļūt par ekoaugstskolu,” atmiņās dalās I. Sauša.

Kļūt par Ekoskolu programmas dalībnieku nemaz nebija tik vienkārši. „Tā bija jauna latiņa, jauns līmenis, viss daudz nopietnāk - konkrēti punkti un prasības, kas bija jāīsteno,” skaidro uzņēmīgā studente. Sākumā vien bija ideja, bet izklāstot šo ideju augstskolas vadībai un saņemot atbalstu, ideja pārtapa rīcībā un varēja sākt pildīt noteiktos kritērijus.

Sauša uzsver, ka „nebija runa tikai par kritēriju pildīšanu, prasību ievērošanu - augstskolai tas nozīmēja nopietnu ikdienas darbības analīzi un izpēti līdz detaļām.” Būtiski, ka tieši studenti bija tie, kas iesāka, un, augstskolas vadībai piepalīdzot ar padomiem, turpināja ceļu līdz Latvijas pirmās Eko augstskolas statusam. Pašu studentu iniciatīvu par veiksmes atslēgu uzskata arī ViA ekopadomes priekšsēdētājs un administratīvais prorektors Ilgvars Ābols: „Ja tas būtu uzspiests „no augšas”, tad diez vai tur kaut kas būtu sanācis.”

„Paši studenti veidoja augstskolu tādu, kā to vēlējās redzēt. Tādu, kura rūpējas ne tikai par studentu izglītošanu, bet arī par telpu un vidi, kurā tie uzturas,” stāsta Ekoskolas programmas uzsācēja. „Tas ir gana svarīgs ieguvums no šī procesa - izveidot augstskolu, kurā tev patīk uzturēties,” ir pārliecināta Ilze Sauša. Taču „ar titula iegūšanu nekas jau nebeidzas, iegūts ir - tagad ir jāstrādā, lai to saglabātu," apgalvo Ilze.

Ekoskolu programmas pamatā ir brīvi piemērojama un efektīva vides pārvaldes sistēma, kura tiek ievesta mācību iestādēs. Tā veicina izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un saimniekošanu, vienlaikus to savienojot ar studiju priekšmetiem. Programmas laikā tiek veidota attieksme, vērtību sistēma un interese par vidi. Eko padome, kāda darbojas arī ViA, ir viens no septiņiem nepieciešamajiem elementiem Ekoskolu programmā.

Pirmā augstskola pasaulē, kura 2010. gadā saņēma Zaļo karogu, ir Korkas Universitāte (University College Cork) Īrijā, un kopš tā laika Zaļo karogu ir saņēmušas tikai dažas augstskolas. Kopumā Latvijā programmā šobrīd darbojas vairāk nekā 124 izglītības iestādes. Ekoskolu programma ir ANO Vides programmas un UNESCO sadarbības partnere vides izglītībā mācību iestādēs. Pavisam pašlaik Ekoskolu programmā ir iesaistītas aptuveni 40 000 skolas 60 pasaules valstīs, iesaistot 6 miljonus skolēnu un studentu.

Par Eko augstskolu kustību pasaulē
Par Ekoskolu programmu Latvijā

 

Papildu informācija:
Juris Lūsis
Vidzemes Augstskolas
Sabiedrisko attiecību speciālists
t. 26182244
e-pasts: juris.lusis(at)va.lv	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016