Vidzemes Augstskolā noslēdzies forums par Latvijas tautsaimniecības attīstību | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Vidzemes Augstskolā noslēdzies forums par Latvijas tautsaimniecības attīstību

Ziņa pievienota - 13.05.2016

13. maijā Vidzemes Augstskolas (ViA) Inženierzinātņu korpusā norisinājās forums “Latvijas tautsaimniecība. Ko mums māca pagātne un kādu saredzam tās nākotni”. Forums tika rīkots, lai iepazīstinātu sabiedrību ar grāmatas “Latvijas tautsaimniecībai 100” (grāmatu plānots izdot apgādā “Jumava” 2017. gadā) tapšanas gaitā veiktā pētījuma pirmajiem rezultātiem. ViA Forums 2016 vienoja Latvijas viedokļu līderu redzējumu par valsts tautsaimniecības turpmāko attīstību. Foruma ietvaros Vidzemes Augstskolā pulcējās ekonomikas nozares eksperti, politikas veidotāji, uzņēmēji un akadēmiskās vides pārstāvji.

Pasākuma pirmā daļa tika veltīta atskatam uz Latvijas tautsaimniecību 100 gados, pēc kura norisinājās paneļdiskusija “Neatkarīgas valsts 25 gadi”. Diskusijā piedalījās: Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Ekonomistu apvienības 2010 prezidents Ojārs Kehris, demogrāfs Ilmārs Mežs un citi eksperti. Paneļdiskusijas dalībnieki uzsvēra, ka: latviešiem sākotnēji bija grūti pieņemt, ka Latvija nav tikai agrāra valsts, valstī jāattīsta izglītība un zinātne un valsts drošība ir cieši saistīta ar valsts ekonomisko stāvokli. Kā pozitīvs piemērs vairākkārt tika minēta rūpnīca “VEF”. Tika diskutēts arī par demogrāfisko situāciju valstī, dzimstības līmeņa samazināšanos, kā arī valsts valodas un kultūras nākotni.

Foruma otrajā sesijā savu redzējumu, kāda varētu būt Latvijas tautsaimniecība pēc 10 gadiem, pauda Valdis Dombrovskis, Māris Kučinskis, Jānis Baiks, Andris Piebalgs un Uldis Pīlēns. Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis pauda viedokli, ka Latvijā nepieciešams veidot spēcīgu vidusšķiru un uzsvēra, ka ēnu ekonomikas līmenis Latvijā ir augstākais Baltijas valstīs. Savukārt Latvijas Republikas Ministru prezidents Māris Kučinskis izteicās, ka inovācijas ir ekonomiskai transformācijai nepieciešams priekšnoteikums. Vēl diskusijas laikā tika secināts, ka ļoti būtiski ir veicināt saliedētību valsts iedzīvotāju vidū.

Noslēguma diskusijā, par Latvijas tautsaimniecības nākotnes perspektīvām, Latvijas Mobilais telefons prezidents Juris Binde pastāstīja par elektronisko komunikāciju nozares plānoto attīstību un uzsvēra, ka cilvēkiem ir jāsāk pašiem ar sevi un ļoti liela nozīme ir pilna spektra izglītībai jau pamatskolas līmenī. Ivars Kalviņš (Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs) uzskata, ka Latvijas nākotnē nozīmīga loma būs tehnoloģijām, kas saistītas ar cilvēku veselību. Savukārt Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks uzsvēra, ka Latvijā ir iespējams saražot daudz vairāk, nekā tās iedzīvotāji spēj patērēt, tāpēc nepieciešams palielināt eksporta apjomu, tādējādi veicinot valsts attīstību.

Vidzemes Augstskolā izteiktās idejas un paustie viedokļi bija ļoti dažādi, bet lielākā daļa foruma dalībnieku piekrita, ka pārmaiņām jāsākas pašos Latvijas iedzīvotājos un ka ir nepieciešams celt latviešu pašapziņu, lai cilvēki ar jaunām idejām būtu drosmīgi un spētu tās īstenot.	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016