Tūristu gidu kalve ViA | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Tūristu gidu kalve ViA

Ziņa pievienota - 12.03.2013

21. februārī pasaulē atzīmēja Starptautisko tūristu gidu dienu. Plašās šīs dienas aktivitātēs iesaistījās arī Vidzemes Augstskolas studenti. Kā gan neiesaistīsies, ja augstskolā jau sesto gadu aug topošie gidi! Par studiju programmu Tūristu gids — ceļojumu un pasākumu organizators stāsta tās direktors ANDRIS KLEPERS.

— Kāda ir atsaucība uz šo programmu pēdējos gados?

— Ik gadu programmu izvēlas vidēji 15 studenti. Kopš 2011. gada papildinājām programmas saturu (parādās arī nosaukumā: Tūristu gids — ceļojumu un pasākumu organizators) ar pasākumu vadīšanu. Programma kļuva populārāka, vairāk vērsta uz radošā tūrisma izpausmēm, tūristu gids ir tikai viena kvalifikācija (augstākā), kuras prasmes apgūst studenti. Tāpat ir pasākumu vadītājs, ekskursiju vadītājs, ceļojumu organizators u.c.

Prasmes, kas tiek iegūtas, absolvējot šo programmu (spēja prezentēt, vadīt cilvēkus, labas komunikācijas un svešvalodas prasmes, elastība, spēja improvizēt, erudīcija, pašiniciatīva spējā organizēt savu darbu, radošas izpausmes u.c.) ir pieprasītas arī citās jomās, un tas jau norāda uz plašo iegūtās izglītības lietojumu. Vidzemes Augstskolā kopumā ir 96,5% nodarbinātība starp absolventiem (ieskaitot arī tālākas studijas), bet par procentu augstāk tūrisma virzienam. Protams, nosacījums ir — sekmīgi pabeigt studijas, darbs nav arī automātiski pašsaprotams kā diploma pielikums. To pastiprina ciešā saikne ar nozari — regulāra prakse uzņēmumos, kas bieži var pāraugt ciešākā sadarbībā.

— Cik topošo gidu ik gadu pabeidz augstskolu?

— Bijuši tikai 2 izlaidumi attiecīgi ar 7 un 11 studentiem. Kāds paliek uz vēlāku laiku — turpina studijas, kāds aiziet. No visiem beigušajiem (divi izlaidumi gan nav liels posms, lai izdarītu secinājumus) studentiem daži turpina studēt, citi strādā tūrismā, t.sk. šajā profesijā (vadot ekskursijas, pasākumus) vai citās pozīcijās (t.sk. pašvaldībā — tūrisma informācijas centrā, par tulkotājiem). Liels akcents programmas saturā ir padziļinātai svešvalodu apguvei.

— Kādas ir studentu ierastākās darba vietas pēc absolvēšanas?

— Tās vairāk saistītas ar tūrisma radošo pusi — cilvēku vadīšanu, atpūtas un izklaides sfēru. Nav vēl daudz to piemēru. Puse turpina studēt maģistrantūrā vai citus virzienus (t.sk. tulkotājs, tūrisma stratēģiskā vadība, sabiedrības pārvaldība, studijas ārvalstīs), vairāki strādā — TIC, par komandas veidošanas pasākumu vadītāju, par gidu uz Siguldas elektromobiļa Impresso, darbojas ar tūrisma satura informācijas tekstu veidošanu lielā izdevējsabiedrībā u.c.

— Vari minēt kādus spilgtākos absolventus, tagadējos gidus tuvākā vai tālākā darba vietā?

— Uģis Jaunskungs no pirmā izlaiduma, kurš atbrauca studēt šeit no Liepājas, bija radošs un aktīvs visu studiju laiku. Aktīvi iesaistījās darbībā jau studiju laikā («Ežu» sastāvā). Darbojas atpūtas centrā «Gandrs», turpina studēt tūrisma stratēģisko vadību.

Ekskursijas mūsējie vadījuši gan Spānijā, gan Slovākijā. Viena absolvente turpina studēt Jaunzēlandē. Viens no gidiem Gatis Kampernovs, kurš pabeidzis TVVF, apbraucis jau ap 40 pasaules valstu, strādā tūrisma firmā Impro Ceļojumi. Studēt vismaz vienu semestri vai pavadīt trīs mēnešu praksi ārvalstīs ir šīs programmas standarts.

— Tūristu gidu dienā jūs sadarbojaties ar vairāku pilsētu TIC. Kā izveidojās šī sadarbība, un vai tā notiek arī citās reizēs?

— Regulāri. Arī ikdienā nodarbības tiek papildinātas ar ekskursijām muzejos, pilsētās, pieredzes braucieniem uz uzņēmumiem, vieslektori ierodas arī pie mums. Esam ļoti cieši saistīti ar tūrisma nozari, un bez tā nemaz nebūtu iespējamas pilnvērtīgas studijas. Studenti regulāri iesaistās Starptautiskās gidu dienas pasākumu organizēšanā (jau piekto gadu), ir kļuvuši par radošas jautrības ieviesējiem, pasākumu organizatoriem Muzeju nakts pasākumos (vairāki regulāri sadarbības muzeji) u.c.

— Kādas ir tūrisma tendences pēdējā laikā mūspusē?

— Saistībā ar pieaugošo aktivitāti Gaujas NP tūrisma galamērķa darbībā uz ārvalstu tūristiem joprojām aktuāli ir nepieciešamība pēc zinošiem un uz augstu kvalitāti vērstiem tūristu gidiem, kuri varētu vadīt dabas ekskursijas, vienlaikus labi zinātu svešvalodas, kultūras norises. Radušās vairākas tūrisma firmas, kas strādā ārvalstu tūristu piesaistei, taču tās izmanto vienus un tos pašus gidus... Pastiprinās aktualitāte radošai pieredzes vadīšanai — pasākumiem, atpūtas dažādībai. Tās ir darbības, ko var kombinēt, beidzot šo programmu, un cieši sasaistīt ar darbošanos nākotnes tendenču labā reģionā, Latvijā.

Autors: Jānis Līgats
Datums: 12.03.2013
Izdevums: Liesma
Rubrika: Vidzemes Augstskolas lapa	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016