Tērē mazāk, maksā mazāk | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Tērē mazāk, maksā mazāk

Ziņa pievienota - 15.05.2012
tere.JPG

Aprīlī noslēdzās Vidzemes Augstskolas un Vidzemes Augstskolas Studentu apvienības rīkotais konkurss «Tērē mazāk, maksā mazāk», kurā piedalījās Vidzemes Augstskolas dienesta viesnīcu iemītnieki.

Šogad taupīgākā dienesta viesnīca elektrības patēriņa ziņā bijusi Stacijas ielā, savukārt ūdeni visvairāk taupījuši kopmītņu iemītnieki Ausekļa ielā. Abas dienesta viesnīcas vidēji samazinājušas ūdens un elektrības patēriņu gandrīz par piekto daļu, tas ir labs rezultāts un piemērs, kā taupīt.

Konkurss izveidots Zaļā punkta organizēto sacensību ietvaros starp augstskolu pašpārvaldēm. Katras augstskolas pašpārvaldes uzdevums bijis ieviest dažādas aktivitātes, kā studentus pievērst videi draudzīgam dzīvesveidam. — Lielākoties studenti uzturas kopmītnēs, un tieši tajās visvairāk tiek izlietoti resursi. Tāpēc nolēmām rīkot konkursu, lai studentus vairāk pievērstu videi draudzīgam dzīvesveidam, — norāda ViASA pārstāve Ilze Sauša.

Nu jau par tradīciju kļuvušais konkurss risinās otro gadu un ir guvis diezgan lielu atsaucību, jo piedāvātā balva — piecu latu atlaide dienesta viesnīcu maksai — mūsdienās studentam varētu būt liels motivētājs, turklāt, ja vienas dienesta viesnīcas iemītnieki panāk gan lielāko ūdens, gan elektrības patēriņa samazinājumu, atlaide dubultojas. Arī konkursa mērķis noteikti uzrunā 2011. gada zaļākās augstskolas studentus un mācībspēkus — taupīt resursus un samazināt negatīvo ietekmi uz vidi, atgādinot, ka ne tikai zaļā domāšana, bet arī zaļas darbības palīdz videi. Katras dienesta viesnīcas iemītnieki sacenšas kopīgi, tas nozīmē, ka aktīvajiem taupītājiem ir jāaicina elektrību un ūdeni taupīt arī citus studentus.

Ilze atzīst, ka nav vienotas metodes, kā var ietaupīt resursus: — Lai ietaupītu ūdeni un elektrību, vienkārši jāsāk patērēt mazāk. Vai tad ir grūti izslēgt televizoru, kad vairs to neskatās, vai datoru, kad to vairs neizmanto? Taupot resursus, ir divējāds labums — maciņš pilnāks un videi labāk.

Aicināju arī citus Vidzemes Augstskolas studentus pastāstīt, kā taupījuši elektrību un ūdeni. Atklājās, ka vairums uzrunāto studentu elektrību un ūdeni taupījuši arī pirms konkursa. Mediju studiju un žurnālistikas ceturtā kursa studente Jolanta Sermā kopmītnēs vannasistabā uz spoguļa uzlīmējusi konkursa akcijas uzlīmi. Viņa tomēr norāda, ka piecu latu atlaide naudas makam īpaši nepalīdz. Politoloģijas pirmā kursa students Artis Spertāls iesaka nemazgāties dušā stundām ilgi, tāpat arī izslēgt nevajadzīgās programmas mobilajos telefonos, lai tie būtu jāuzlādē divreiz retāk.

— Ûdeni taupu neatkarīgi no tā, vai ir konkurss. Ārā kļūst gaišāks, siltāks, saulīte spīd, un kopmītnēs negribas sēdēt, tāpēc elektrība tiek patērēta mazāk. Galvenais ir domāt līdzi, tad arī aiz sevis nepaliks ieslēgta gaisma. Tā, pēc manām domām, dara vairums cilvēku, jo elektrība kļūst dārgāka un visi saprot, ka tā varam ietaupīt, — stāsta pirmā kursa students Jānis Svīķis, kas studē Koka ēku celtniecības un ekobūves studiju programmā. Arī Mediju studiju un žurnālistikas otrā kursa students Oskars Brasliņš stāsta, ka akcijas laikā nav pievērsis lielu uzmanību elektrības un ūdens taupīšanai, tomēr konkurss licis aizdomāties par to nelietderīgu izmantošanu: — Izejot no istabas, vienmēr pārliecinājos, vai ir izslēgta gaisma. Mazgājot traukus, pievērsu uzmanību, cik daudz patērēju ūdeni.

Politoloģijas trešā kursa students Gustavs Gudzuks īpaši gatavojies konkursam: — Es pārsvarā mēģināju iet dušā uz neilgu laiku un izslēgt elektriskos agregātus, kad tos nelietoju. Tas pats attiecas uz elektrības patērēšanu. Liels uzlabojums kopmītnēs bija arī ekonomiskākas veļas mašīnas uzstādīšana. Pagājušajā gadā mēs savās kopmītnēs izskrūvējām nevajadzīgās lampiņas gan koridorā, gan virtuvē.

Redzot, ka studenti spēj ietaupīt resursus arī neatkarīgi no tā, vai ir konkurss, nav daudz jādomā, kāpēc Vidzemes Augstskola ir izpelnījusies zaļākās augstskolas titulu un būtu cienīga šo titulu aizstāvēt arī turpmāk.

Autors: Kristīne Voroņina
Datums: 15.05.2012
Izdevums: Liesma
Rubrika: Vidzemes Augstskolas lapa

 	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016