Skats no malas caur objektīva aci | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Skats no malas caur objektīva aci

Ziņa pievienota - 06.08.2012

Erasmus augstākās izglītības sadarbības un mobilitātes programmā viena no daudzajām aktivitātēm ir prakse kādā dalībvalstī. Līdz šim Vidzemes Augstskola iesaistījusies studentu un pasniedzēju apmaiņā studiju laikā. Šogad pirmo reizi augstskola uzņem divus ārzemju praktikantus — GABRIELU VESTHEDU (Gabrielle Westhead) no Lielbritānijas un FLORIANU CĪGLERU (Florian Ziegler) no Vācijas.

Baltijas starptautiskās vasaras skolas norises laikā izdodas viņus abus uzaicināt uz sarunu, pirms viņi steidz filmēt kārtējo sižetu.

— Pastāstiet nedaudz par sevi!

Gabriela: — Dzīvoju Londonas piepilsētā Slautā (Slough). Lielbritānijas mērogā tā ir maza pilsēta, tomēr vairākreiz lielāka par Valmieru. Slautā dzīvo ap 140 tūkstoši iedzīvotāju. Tā ir diezgan industrializēta pilsēta.

Man ir astoņpadsmit, Oksfordas universitātē studēju komunikāciju, medijus un kultūru. Filmu veidošana ir viens no maniem hobijiem. Ar to es nodarbojos ārpus studiju programmas — jau vairākus gadus. Esmu aizrāvusies ar mūsdienu dejām — moderno baletu, džezu un ielu dejām. Daudz lasu, kādreiz kļūšu par žurnālisti, tādēļ man jāuzlabo valodas prasmes.

Florians: — Esmu no Magdeburgas, kas atrodas ap 150 kilometru no Berlīnes. Arī mana dzimtā pilsēta ir daudz lielāka par Valmieru. Tajā ir apmēram 230 tūkstoši iedzīvotāju.

Man ir 23 gadi, studēju žurnālistiku un mediju menedžmentu Magdeburgas Lietišķo zinātņu universitātē. Filmu veidošana ir mana kaisle kopš piecu gadu vecuma. Esmu daudz ko mēģinājis un eksperimentējis. Ar šo jomu gribu saistīt savu nākotni, vēlos kļūt par kinorežisoru.

— Kā izlēmāt par Erasmus prakses vietu izvēlēties Vidzemes Augstskolu?

Gabriela: — Latvija un Valmiera vienmēr būs man īpaša, jo šī ir mana pirmā pieredze ārzemēs. Parasti studenti dodas praksē savas studiju programmas ietvaros. Tomēr šī bija manis pašas iniciatīva, vēlējos gūt pieredzi filmu veidošanā. Es neko par Latviju nezināju, bet tas ir vislabākais veids, kā iepazīt kultūru, nevadoties pēc stereotipiem, kas nav saistīti ar personisko pieredzi. Kultūra ir daļa no manas studiju programmas, tādēļ praksē gūtā starpkultūru pieredze būs noderīga bakalaura studijām. Tūlīt pēc Latvijas es došos studiju apmaiņā uz Franciju.

Florians: — Man šķita, ka Latvija ir labākais variants, Vidzemes Augstskolā piedāvāja lielāku radošo brīvību praksē. Izvēlēties man palīdzējia draugi, kas studē Rīgā Erasmus programmas ietvaros. Viņi man stāstīja par šo zemi, un tas mani ieintriģēja. Es vēlējos iepazīt jūsu kultūru.

Šī ir mana pirmā Erasmus pieredze un ilgākais prakses periods ārzemēs. Esmu piedalījies divu nedēļu projektā Turcijā, kā arī kopā strādājis ar Erasmus studentiem Vācijā.

— Cik ilgi būsiet Latvijā?

— No jūnija sākuma līdz augusta beigām.

— Kāds ir jūsu prakses uzdevums?

— Abi esam filmu veidošanas praksē. Mums jāizveido trīs filmas. Pirmā ir dokumentālā jeb mācību filma — atspoguļojam menedžmenta simulācijas spēli, kurā jūnija sākumā piedalījās studenti, absolventi un profesionāļi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Nīderlandes un Bulgārijas. Veidojām arī Vidzemes Augstskolas reklāmas video, lai ieinteresētu ārzemju studentus šeit mācīties. Bija interesanti salīdzināt citu ārzemju studentu domas par augstskolu, Valmieru un Latviju pašiem ar savu pieredzi. Pašlaik top trešā filma par Baltijas Starptautiskās vasaras skolas norisi.

— Kādi ir jūsu iespaidi par Latviju?

Gabriela: — Brīvajā laikā iepazīstam Latviju. Otrās filmas veidošanas laikā mums bija iespēja doties uz citām pilsētām — Cēsīm un Rīgu. Filmējām Rīgas džeza festivālu. Esam bijuši arī laukos. Šie braucieni mums ļauj iepazīt Latvijas dažādību. Es biju atvērta visam jaunajam, braucot uz Latviju. Ēdiens Latvijā ir lielisks, diezgan atšķirīgs no ierastā. Nekad nebiju ēdusi vasaras zupu ar bietēm, man tā iegaršojās. Arī rupjmaize garšo.

Mani iedvesmoja Latvijas saulgriežu tradīcijas. Lieliski, kā ģimenes un draugu lokā visā Latvijā svin Jāņus. Es sajutu ļaužu vienotību šajos svētkos. Man bija iespēja dejot latviešu tradicionālās dejas. Bija jautri un aizraujoši.

Florians: — Man Latvijas kultūra un tradīcijas nešķiet tik atšķirīgas. Ēdiens ir līdzīgs kā Vācijā. Mēs nelietojam tik daudz diļļu. Man arī ļoti patika Jāņi. Piedalījos ielīgošanas svētkos Saulgriezis Valmiermuižā. Tas bija lieliski! Bijām kopā ar latviešu draugiem, kas paskaidroja, ko nozīmē saulgriežu rituāli.

Man patīk dažādi sporta veidi — volejbols, futbols. Valmierā ir iespējas sportot. Kopā ar draugiem esmu spēlējis pludmales volejbolu Gaujmalā, slidojis Vidzemes Olimpiskajā centrā.

— Vai esat ieguvuši jaunus draugus?

Florians: — Esmu ieguvis jaunus paziņas un draugus ne tikai no Latvijas, bet arī citām valstīm, jo mūsu dzīve rit starptautiskā vidē. Vidzemes Augstskolas reklāmas filmas veidošanā mums palīdzēja vairāki vietējie studenti. Arī brīvo laiku pavadām kopā ar latviešu studentiem. Es nezināju, ka Latvijā cilvēki ir tik atvērti, draudzīgi un viesmīlīgi, parasti ziemeļu zemēs ir noslēgtāki ļaudis.

Gabriela: — Jau pirmajā nedēļā, filmējot menedžmenta simulācijas spēli, iepazinu jauniešus no dažādām valstīm. Man tagad ir draugi ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā. Arī augstskolas darbinieki ir draudzīgi un atbalstoši. Starptautisko projektu vadītāja Līga Tuča un citi mums palīdzēja iejusties nepierastajā vidē. Lieliski, ka augstskola ir padomājusi par šādu atbalstu.

Florians: — Vācijā uzņēmums vai iestāde, kur notiek prakse, nepalīdz risināt problēmas, kas nav saistītas ar darbu. Vidzemes Augstskolas darbinieki mums ir palīdzējuši dažādās ikdienas situācijās, piemēram, nopirkt medikamentus.

— Vai jums izdevies paviesoties Latvijas kaimiņvalstīs?

— Pagaidām nē, esam diezgan aizņemti , bet mēs plānojam doties uz Tallinu un prakses noslēgumā varbūt arī uz Helsinkiem.

— Ar kādām domām par Valmieru un Latviju dosieties mājās?

Florians: — Es mīlu Valmieru! Pirms braucu uz šejieni, domāju, ka šī būs rūpnieciska pilsēta ar pelēkām mājām un daudziem dūmeņiem. Šī ir jauka, zaļa un klusa pilsēta. Var uz jebkuru vietu aiziet ar kājām. Šeit ir tik daudz vietu, kur apsēsties un baudīt dabas skaistumu.

Gabriela: — Es paņemšu mazu daļu Latvijas savā sirdī. Paldies, ka ļāvāt iepazīt man savu kultūru! Tā man šķiet ļoti interesanta un apbrīnojama. Daba ir brīnišķīga, ēdiens lielisks. Pavadītais laiks Latvijā paplašināja manu skatienu uz pasaules kultūru.

— Vai plānojat atgriezties Latvijā?

Gabriela: — Es ceru atbraukt uz šejieni kopā ar ģimeni, lai parādītu zemi, kur esmu tik lieliski pavadījusi laiku.

Florians: — Iespējams, ka atbraukšu kādreiz atvaļinājumā uz Latviju kopā ar draugiem. Ceru, ka šeit iepazītie draugi mani apciemos Vācijā.

Autors: Dzintars Močs
Datums: 03.08.2012
Izdevums: Liesma
Rubrika: Liesmas viesi

 	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016