Notiks Artura Baumaņa romānam „Hernhūtieši” veltīta starptautiska konference | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Notiks Artura Baumaņa romānam „Hernhūtieši” veltīta starptautiska konference

Ziņa pievienota - 03.04.2014

10. un 11. aprīlī Valmierā, Vidzemes Augstskolā (ViA) un Valmieras muzejā, notiks starptautiska konference „Brāļu draudze Vidzemes kultūrtelpā”, kas veltīta latviešu rakstnieka Artūra Baumaņa romānu triloģijai „Hernhūtieši” un hernhūtiešu kustības vēsturei Vidzemē 18.-19. gs. Konferencē piedalīsies vēstures, literatūras, kultūras un pedagoģijas pētnieki, kuru interešu lokā ietilpst Brāļu draudzes devuma analīze Latvijas vēsturiskajā teritorijā un pasaulē.

Hernhūtiešu kustība Vidzemē ir latviešu nacionālās Atmodas pirmsākums, kas sekmēja latviešu zemniecības atbrīvošanu Vidzemē, tā, savukārt, radīja priekšnoteikumus nacionālas valsts izveidei. Brāļu draudzes kustība ir viens no Vidzemes identitāti veidojošajiem stūrakmeņiem.

Konferences mērķis ir izvērtēt un godināt Artura Baumaņa literāro un vēsturisko pienesumu latviešu kultūras un izglītības diskursā, latviešu literatūras un kultūrvēstures kontekstā, kā arī Brāļu draudzes kustības devumam Vidzemes vēsturē un izglītībā. Papildu uzmanība pievērsta arī Valmiermuižas īpašniecei Magdalēnai Elizabetei fon Hallartei (1683-1750), pateicoties kurai romānā pieminētās Brāļu draudzes kļuva par latviešu nacionālās izglītības un atmodas pirmsākumu.

Konferenci organizē ViA Humanitāro, ekonomisko un sociālo pētījumu institūts, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāte, Humanitāro zinātņu fakultāte, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte, Valmieras muzejs, biedrība „Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma pētniecības centrs” un Brāļu draudzes misija Latvijā.

Artura Baumaņa (27.02.1905.-17.07.1989) monumentālā astoņsējumu triloģija “Hernhūtieši” tapusi trimdā ilgā laika posmā, A. Baumanim strādājot ASV, Eiropas bibliotēkās un arhīvos, pētot dažādus vēsturiskus dokumentus un apcerējumus. Drīz pēc romāna iznākšanas “Ceļnieka” apgādā tas ieguvis trimdas latviešu literatūrā prestižo J. Jaunsudrabiņa Prozas fonda balvu (1976), kā arī Krišjāņa Barona prēmiju (1978). Romānam ir izcila literāra un kultūrvēsturiska vērtība. Tā, iespējams, ir spilgtākā virsotne vēsturisko romānu žanrā latviešu literatūrā kopumā.

Attēlā: Artūrs Baumanis 1930. g. Rīgā

Plašāka informācija par konferenci

Konferences programma

Pieteikšanās konferencei	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016