Neatkarības bilance | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Neatkarības bilance

Ziņa pievienota - 03.05.2013

Izvērtējot pagājušos 23 gadus kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas, Vidzemes Augstskolas sociālo zinātņu fakultātes lektors Jānis Kapustāns min vairākus ieguvumus.

— Mums ir sava neatkarīga valsts, un mēs paši varam būt tajā noteicēji. Latviešu valodai ir oficiāls statuss, kas garantē tās aizsardzību. Latvija ietilpst pasaulē spēcīgākajās politiskajās un ekonomiskajās organizācijās — NATO un Eiropas Savienībā, kas sniedz stabilitāti un drošību pret ārējiem draudiem. Latvijas iedzīvotāji ir ieguvuši dažādas brīvības, piemēram, vārda brīvību. Mēs varam brīvi kritizēt valdību, nebaidoties, ka mūs ieslodzīs cietumā, izsūtīs uz Sibīriju vai pat nošaus. Esam ieguvuši pārvietošanās brīvību. Plašo emigrācijas vilni nevar uzskatīt par pozitīvu valsts ilgtspējas kontekstā, tomēr to nevar salīdzināt ar 1944./45. gada notikumiem, kad 200 tūkstoši iedzīvotāju bija spiesti doties trimdā uz Rietumiem. Tolaik cilvēki bēga, lai glābtu savu dzīvību, bet mūsdienās daudzi dodas uz ārzemēm labākas dzīves meklējumos, neizjūtot draudus dzīvībai.

Jānis Kapustāns atzīmē arī vairākas negatīvas lietas, kas ir traucējušas Latvijas attīstībai:

— Daudzi pie varas tikušie neizturēja pārbaudi ar varu un naudu, augstajos amatos demonstrējot savu mantrausību, iedomību, augstprātību un nekompetenci. Piemēri nav tālu jāmeklē. Arī nākamajās pašvaldību vēlēšanās viņi atkal pretendē uz augstajiem amatiem.

Latvijā izveidojies spēcīgs bagāto cilvēku lobijs, kura darbība bija spilgti redzama, piemēram, bankas «Baltija» un «Parex» gadījumos.

Daudzi ir pārpratuši brīvības nozīmi, tādēļ pastāv visatļautība un neiecietība sabiedrībā.

Latviešu valoda joprojām ir apdraudēta, visvairāk no krievu valodas puses. Lai gan likums aizstāv latviešu valodas statusu, tomēr pašiem latviešiem pietrūkst pašapziņas un daudzi pāriet uz krievu valodu, runājot ar cittautiešiem.

Latvijā noteiktā sabiedrības daļā joprojām ir spēcīgs atbalsts prokremliskiem spēkiem, kas slavina lielo kaimiņvalsti un nicina zemi, kurā paši dzīvo. 9. maija orģijas pie Uzvaras pieminekļa skaļi atgādina par 5. kolonnas pastāvēšanu.

Arī ViA docents Visvaldis Valtenbergs kā galvenos ieguvumus min politiskās un ekonomiskās neatkarības iegūšanu, kā arī sabiedrības un ikviena indivīda domāšanas maiņu:

— Pašlaik daudzi pilsoniskās brīvības uztver kā pašsaprotamas, tomēr mēs tūdaļ izjustu, ja to mums nebūtu. To var labāk novērtēt, viesojoties, piemēram, Ķīnā vai tepat Krievijā, kur daudzas pilsoniskās brīvības ir ierobežotas.

4. maijā mēs ielikām valsts pamatus un sākām to būvēt, tomēr šajā procesā neizdevās izvairīties no kļūdām. Viena no lielākajām kļūdām tika pieļauta pašā sākumā. Toreizējie valsts vadītāji īstenoja ļoti liberālu ekonomisko politiku, kuras rezultātā privatizācijas process pārvērtās par valsts izzagšanu. Šajā laikā saasinājās cilvēku negatīvo īpašību izpausmes. Viņi ļāvās varas un naudas kārdinājumam, lietojot nelegālus un neētiskus līdzekļus savu vēlmju piepildīšanai. Novājinātā valsts vara nespēja kontrolēt un ierobežot šo rīcību, tādēļ uzzēla korupcija un pieauga neticība valstij un politiķiem.

Autors: Dzintars Močs
Datums: 03.05.2013
Izdevums: Liesma
Rubrika: Viedokļi. Komentāri	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016