Lauku tūrisma uzņēmēji, tostarp ViA absolventi, saņem kultūras zīmi „Latviskais mantojums” | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Lauku tūrisma uzņēmēji, tostarp ViA absolventi, saņem kultūras zīmi „Latviskais mantojums”

Ziņa pievienota - 24.05.2013

10. maijā kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis pasniedza kultūras zīmi „Latviskais mantojums” pirmajiem divpadsmit lauku tūrisma uzņēmējiem, kuri latviskās vērtības nes tautās, demonstrējot savu tūrisma piedāvājumu.

Ar šādas zīmes ideju nāca klajā Latvijas lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs”, aicinot talkā latviešu kultūras mantojuma zinātājus, autoritātes un Kultūras ministriju, lai kopīgiem spēkiem izveidotu spēcīgu, pamatotu zīmolu, kas aicinās pašmāju un ārvalstu tūristus iepazīt Latvijas izcilās tradicionālās vērtības, kas joprojām ir dzīvas un lielākā vai mazākā mērā caurvij mūsu, latviešu, ikdienas dzīvi.

Kultūras zīmes saņēmušas arī Vidzemes Augstskolas absolventes Līga Kondrāte un Dženeta Marinska, kā arī absolventu - Elīnas Megnes un Jevgēņija Klimanoviča pārstāvētā "Valmiermuižas alus darītava".

Kādēļ nepieciešama šāda zīme?

Dzejniece un dramaturģe Māra Zālīte: „Valstis, kuras apzinās savas identitātes vērtību, iegulda lielu darbu, lai to attīstītu. Un ne jau tikai tūrisma biznesa dēļ. Savas identitātes ietvaros cilvēks jūtas komfortabli. Patība ir kā mājās. Savas identitātes ietvaros cilvēks ir radošs un pašapzinīgs. Tomēr arī tūrisma biznesa dēļ. Nav nekas slikts, ka atskārsme – vienīgi savdabīgais ir interesants – tiek balstīta arī pragmatiskās interesēs. Savdabība pasaulē kļūst par iekārojamu mantu. Identitāte atmaksājas. Kultūru unikalitāte ne tikai dara pasauli krāsainu un cilvēkus kodolīgākus, bet kļūst arī par globālā tirgus produktu”.

LR Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende: „Zīmes "Latviskais mantojums" iedibināšana ir pierādījums un apliecinājums tam, ka nacionālā kultūra vistiešākā veidā sekmē biznesa attīstību. Tas ir lielisks veids, kā rosināt mazos lauku uzņēmējus vēl vairāk pievērsties latvisko vērtību izkopšanai, kuras paaudžu paaudzēs esam mantojuši no saviem senčiem un kuras ir svarīgas ne tikai mums pašiem, bet arī cilvēkiem no daudzām citām pasaules valstīm.”

LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis: "Mūsdienu straujajā ikdienas ritmā ir ļoti svarīgi, lai cilvēki, kuriem latviskais gars un mīlestība pret latviskās dzīvesziņas saglabāšanu ir aktīvi un nes šo pieredzi tālāk nākotnē. Tieši tāds mērķis ir Latviskā mantojuma zīmei. Mums ir jālepojas ar šiem uzņēmējiem un latvisko tradīciju aizrautajiem cilvēkiem, pateicoties kuriem, mūsu latviskās tradīcijas dzīvos ilgi. "

Latvijas Lauku Tūrisma Asociācijas prezidente Asnāte Ziemele: „Lai cik lepni esam par savu latvisko mantojumu, joprojām pārāk kautrīgi un par maz rādām to citiem. „Latviskā mantojuma” zīme vienos mazākus un lielākus lauku tūrisma uzņēmējus, lauku labumu ražotājus un citus latviskās kultūras mantojuma nesējus, kas pratuši saglabāt, atjaunināt vai izcelt latvisko gudrību un prasmīgi daudzināt to vietējiem un ārvalstu tūristiem.”

Viena no latviskajām vērtībām ir – būt saimniekam. Laukos saimniekošana jeb uzņēmējdarbība ir atkarīga arī no pašvaldības ieinteresētības, atbalsta un sadarbības ar sava novada uzņēmējiem. Tādēļ „Latviskā mantojuma” zīmes pasniegšanas svētkos aicināti arī to pašvaldību pārstāvji, kuru teritorijās saimnieko pirmie divpadsmit zīmes saņēmēji.

Pretendentus Latviskā Mantojuma zīmes saņemšanai izvērtēja komisija, kurā piedalās Latvijas kultūras autoritātes: Juris Dambis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs, Dace Melbārde, Latvijas nacionālā kultūras centra direktore, Signe Pujāte, Latvijas nacionālā kultūras centra direktores vietniece, Janīna Kursīte, 11. Saeimas deputāte, Latvijas Universitātes profesore, Māra Mellēna, etnopsiholoģe, pedagoģe, Dagnija Baltiņa, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre, Jolanta Treile, LR Kultūras ministrijas, Kultūrpolitikas departamenta direktore, Mārtiņš Kuplais, Latvijas etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktores vietnieks, galvenais krājuma glabātājs, Valdis Muktupāvels, LU Humanitāro zinātņu katedras, Latvistikas un Baltistikas nodaļas folkloristikas un etnoloģijas katedras vadītājs, Andris Kapusts, Latvijas folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs, Māra Zālīte, dzejniece un dramaturģe, Gatis Mūrnieks, Dziesmu svētku radošais direktors, McCann World Group Riga vadītājs, Sniedze Sproģe, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve, Armands Slokenbergs, Tūrisma attīstības valsts aģentūras direktors, Dace Ziemele, LR Kultūras ministrijas Reģionālās kultūrpolitikas un informācijas analīzes nodaļas vadītāja, Asnāte Ziemele, LLTA „Lauku ceļotājs” prezidente.

Kultūras zīmes tūrismā “Latviskais mantojums” saņēmēji / 2013. gada 10.maijs

Foto no pasākuma	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016