Latvijas augstskolas apvieno spēkus cīņā par akadēmisko godīgumu | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

Latvijas augstskolas apvieno spēkus cīņā par akadēmisko godīgumu

Ziņa pievienota - 05.04.2012

5. aprīlī LU rektors Mācis Auziņš, DU rektors Arvīds Barševskis, ViA rektore Vija Daukšte, EKA rektora vietas izpildītāja Gunta Veismane, RSEBA prorektors Ilmārs Kreituss, LLU mācību prorektors Arnis Mugurēvičs un LiepU rektors Jānis Rimšāns parakstīja nodomu protokolu par sadarbību vienota plaģiātu izskaušanas tīkla veidošanā.

Augstskolas, kas parakstījušas nodomu protokolu, vienprātīgi apņemas sadarboties vienota datorizēta plaģiātu pārbaudes tīkla tehniskajā un organizatoriskajā veidošanā, lietošanā un attīstīšanā.  Augstskolu pārstāvji parakstīja nodomu protokolu apzinoties nepieciešamību Latvijas augstskolās veicināt akadēmisko godīgumu, studentu darbu pētniecisko kvalitāti, mazināt pētniecisko tēmu dublēšanos un veicināt jaunus, oriģinālus pētījumus, plaģiātu izplatības mazināšanu akadēmiskajā vidē. Protokols paredz vienotās starpaugstskolu datorizētās sistēmas izveidošanu  plaģiātisma apkarošanai.

Latvijas Universitātes rektors profesors Mārcis Auziņš: „Jautājums par to, cik oriģināli ir gan studentu, gan pasniedzēju darbi, ir aktuāls gan Latvijā, gan pasaulē kopumā, taču negribētu teikt, ka Latvijas augstskolās plaģiātu problēma būtu ļoti nopietna. Šī problēma kļūst aizvien aktuālāka, ņemot vērā, cik daudz un dažādu tekstu elektroniskā formātā ir brīvpieejā. Esam nolēmuši paplašināt tās procedūras, ko katra augstskola līdz šim ir realizējusi individuāli, radot vienotu pieeju visiem tiem darbiem, kas tapuši konkrētās augstskolās, izveidojot plašu datu bāzi. Jautājums ir ne tikai par to, vai spējam elektroniski salīdzināt darbus, bet arī, cik lielā mērā tiek veikts darbs ar studentiem, lai izvairītos no tādām situācijām un lai studentiem nerastos doma, ka var strādāt negodīgi. Turklāt tas ir jautājums arī par to, cik lielā mērā studiju procesa un studiju darbu izstrādes laikā studenti strādā kopā ar savu darbu vadītājiem. Ja sasaiste ir cieša, tad iespēja rasties plaģiātam ir daudz mazāka. Ceru, ka augstskolu skaits, kas mums pievienosies, palielināsies.”

Nodomu protokols paredz, ka augstskolas vienojas izveidot darba grupu vienota plaģiātu izskaušanas procesa realizācijai un pārraudzībai; izvirzīt katras augstskolas pārstāvi darbībai darba grupā un plaģiātu izskaušanas procesa tehniskā un organizatoriskā procesa koordinēšanā savā augstskolā; pēc vienotiem principiem nodrošināt savas augstskolas datu kopu un kontroles rīku piekļuves sakārtošanu; uzņemties atbildību par savā augstskolā konstatēto plaģiātu aizdomu gadījumu izskatīšanu un atbildīgu lēmumu pieņemšanu; iespēju robežās piešķirt resursus iepriekšminēto uzdevumu realizēšanai.

Augstskolas vienojas, ka vienotā datorizētā plaģiātu pārbaudes tīkla risinājumi tiks veidoti uz vienotas informatīvās sistēmas bāzes. Paredzēts, ka par tīkla tehnisko veidošanu, lietošanu un attīstīšanu u. c. būtiskiem jautājumiem augstskolas slēgs atsevišķus līgumus.

Tāpat nodomu protokols ir atvērts Latvijas izglītības iestādēm, kuras ir gatavas pievienoties un pildīt nodomu protokolā noteiktās apņemšanās.

Informāciju sagatavoja:
Latvijas Universitātes Preses centrs
Tālr.: 67034329; e-pasts: info@lu.lv

Papildu informācija:
Juris Rozenvalds, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns
Tālr.: 29448196; e-pasts: juris.rozenvalds@lu.lv                            	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016