ViA Debašu turnīrs pulcē dalībniekus no spēcīgākajiem Latvijas debašu klubiem | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

ViA Debašu turnīrs pulcē dalībniekus no spēcīgākajiem Latvijas debašu klubiem

Ziņa pievienota - 27.03.2013

Valmierā aizvadīts Vidzemes Augstskolas (ViA) Debašu turnīrs, kurš ir vienīgais liela mēroga britu parlamentāro debašu turnīrs šajā mācību gadā, kas norisinās arī latviešu valodā. Valmieras turnīrā piedalījās divdesmit komandas no sešiem spēcīgākajiem Latvijas augstskolu debašu klubiem.

Vidzemes Augstskolas Debašu turnīrs risinājās gan latviešu, gan angļu valodās, jo turnīrā startēja arī dalībnieki no Lietuvas. Turnīrs notika 16. un 17. martā. Tā gaitā norisinājās piecas priekšsacīkšu kārtas, kurās komandas cīnījās par iekļūšanu finālos.

Finālsacensībās prasmīgākie izrādījās Rīgas Ekonomikas augstskolas studenti. Latviešu valodas fināla debatē uzvaru guva Lauma Vernere un Ieva Skrīvere, kurām izdevās pierādīt to, ka ne tikai politiķi ir vainojami valsts lēnā ekonomiskajā izaugsmē. Savukārt angļu valodas sacensībās triumfēja lietuvieši Tadas Stankevičus un Gedeminas Užkuraitis. Pēdējais no viņiem nopelnīja arī visa turnīra labākā runātāja apbalvojumu. Šogad Vidzemes Augstskolas debatētāju atzīstamākais sniegums bija Līgas Bērzkalnes un Māra Klūgas komandas iekļūšana pusfinālā.

debate.jpg

Lietuviešu students Gedemins Užkuraitis stāsta: „Valmiera ir lieliska. Šajā turnīrā piedalāmies jau otro reizi. Pagājušajā gadā bijām iesācēji. Tagad esam piedalījušies dažādos turnīros Anglijā un ieguvuši krietnu pieredzi. Šajā turnīrā ar Tadu veicās ļoti labi. Abi ieguvām godalgotās vietas un komandas biedrs satika ļoti jauku meiteni. Tā kā abi esam patiesi uzvarētāji šajā turnīrā.” Turnīra labākais runātājs neslēpa prieku par iegūto titulu: „Vienmēr ir jauki saņemt atzinību, bet tas nav īsti godīgi, jo es komandā runāju pirmais un varu izmantot labākos argumentus. Esmu priecīgs par labākā runātāja balvu, bet domāju, ka Tadas arī ir pelnījis uzslavas.”

Britu parlamentāro debašu formātā vienā debatē sacenšas četras komandas, katrā divi dalībnieki. Divas komandas pārstāv valdību, bet viņiem pretnostatītas tiek divas opozīcijas komandas. Pirmās valdības uzdevums ir aizstāvēt rezolūciju, izvirzot problēmu, plānu un argumentus. Savukārt pirmā opozīcijas komanda cenšas apgāzt valdības izvirzīto lietu, pierādot, ka problēma nepastāv, valdības plāns nestrādās un atspēkojot valdības argumentus, kā arī izvirzot argumentus pret rezolūciju. Debates otrajā pusē abas atlikušās komandas paskatās uz debates tēmu no cita skatupunkta, izvirzot paplašinājumu un veicot debates kopsavilkumu. Katram runātājam ir dotas piecas minūtes (finālos septiņas minūtes), lai veiktu savu runu un izpildītu savas lomas uzdevumus.

Turnīra galvenais tiesnesis Ņikita Pušņakovs no Rīgas Ekonomikas augstskolas stāsta: „Ļoti patika turnīrs. Šogad tas ir vienīgais liela mēroga debašu turnīrs, kas notiek latviešu valodā. Valmieras turnīri vienmēr izceļas ar ļoti labu organizāciju. Patika, ka organizācijas komiteja parūpējās par to, lai viss notiktu ātri un bez kļūdām.” Tāpat tiesnesis norāda uz debatētāju prasmju attīstību: „Prieks, ka salīdzinot ar pēdējiem turnīriem, kurus tiesāju latviešu valodā, līmenis ir ievērojami pieaudzis. Domāju, ka tendence ir ļoti pozitīva un ja tā turpināsies drīzumā debates Latvijā būs ļoti labā līmenī.”

Vidzemes Augstskolas debašu kluba vadītājs un viens no turnīra organizātoriem Mārtiņš Kreilis stāsta: „Dalībnieki visi, kā viens atzīst, ka ViA Debašu turnīrs ir viens no gaidītākajiem notikumiem Latvijas debašu dzīvē. To apliecina kuplais dalībnieku skaits, kas gadu no gada ierodas Valmierā, lai aizvadītu nedēļas nogali sacenšoties par uzvarētāja titulu un kārtīgi atpūstos debatētāju sabiedrībā.”

ViA Debašu turnīrs tiek organizēts jau kopš 2008. gada un tam ir būtiska loma, lai veicinātu Latvijas debašu kultūras un līmeņa attīstību.
Milzīga pateicība visiem debašu draugiem par sapratni un neatsveramu palīdzību Vidzemes Augstskolas Debašu turnīra 2013 tapšanā!  Paldies dalībniekiem un tiesnešiem,  kā arī AS "SEB banka", SIA „Fazer Latvija”, AS „Cēsu Alus”, AS „Ādažu Čipsi”, apgādam „Jumava”, žurnālam „Ir”, pilsētas galerijai „Valleta”, Valmieras Tūrisma informācijas centram, Vidzemes Augstskolai un Vidzemes Augstskolas Studentu apvienībai, arī viesmīlīgajam bāram "Tinte". Jūs visi kopā padarījāt šo pasākumu leģendāru!

Raksta autors:
Emīls Ozerinskis	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016