10 gadi Vidzemes Augstskolā | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 
Vidzemes Augstskola ielūdz uz Zinātnieku nakts pasākumiem Valmierā
Visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) šī gada 30. septembrī notiks Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un...
22.09.2016
Ekoskolu zaļais karogs turpina plīvot Vidzemes Augstskolā
Pirmdien, 19. septembrī, Vidzemes Augstskolai atkārtoti tika piešķirta Zaļā karoga balva. Tas tiek piešķirts mācību...
21.09.2016
Vidzemes Augstskolas studenti un darbinieki startē Valmieras maratonā
Svētdien, 18. septembrī norisinājās skriešanas seriāla „Bigbank Skrien Latvija” 6. posms – 10. "Sportlat Valmieras...
20.09.2016
Vidzemes Augstskolā atgriežas vieslekciju programma “SMART Lunch”
„Smart lunch” vieslekciju programma šajā studiju gadā tiks atklāta, trešdien, 21. septembrī, par sapņu piepildīšanu un...
20.09.2016

10 gadi Vidzemes Augstskolā

Ziņa pievienota - 14.05.2013

Vidzemes Augstskolas rektore VIJA DAUKŠTE augstskolā strādā kopš 2003. gada maija, taču rektores pienākumus pilda kopš 2005. gada. Vijas Daukštes pilnvaras beigsies 15. jūlijā, tādēļ aicināju viņu uz interviju, lai aprunātos par dzīvi augstskolā un ārpus tās.

Rektora amatā esat kopš 2005. gada. Kā nonācāt līdz šim amatam?

Tas ceļš bija tāds ļoti vienkāršs. 2003. gadā augstskola bija izsludinājusi vakanci, jo Vidzemes Augstskolai bija nepieciešams akadēmiskais prorektors. Šī amata pienākumi ir būt atbildīgam par akadēmisko darbu un studiju procesu. Man patīk visi jautājumi, kas saistās ar studiju procesu un stratēģiju veidošanu. Divus gadus strādāju par akadēmisko prorektori, diemžēl tajā laikā iepriekšējais rektors smagi slimoja, un es pildīju viņa pienākumus. Tad, kad rektors uzrakstīja atlūgumu, tika izsludināts konkurss, kolēģi mani uzrunāja, un es piekritu.

Kā šo gadu laikā ir mainījusies augstskola?

Augstskola ir attīstījusies līdzi visiem procesiem, kas notiek augstākās izglītības telpā. Ir attīstījušās jaunas studiju programmas, daudzas lietas pārvaldībā ir pārstrukturētas. Sadarbībā ar pašvaldību un pilsētas bibliotēku esam izveidojuši lielisku bibliotēku. Neviens rektors nesāk tukšā vietā, un neviens rektors no tukšas vietas neaiziet. Daudzas lietas ir sakārtotas, un daudzas lietas vēl jāizdara.

Kādām īpašībām jāpiemīt jaunajam rektoram?

Es teiktu, jebkuram rektoram jāsaprot, ka tā ir milzīga atbildība. Man šķiet, ārkārtīgi būtiski ir saprast to, ka augstākās izglītības telpa un augstskola ir vide, kurā ir ļoti spēcīgas demokrātiskas un koleģiālu lēmumu pieņemšanas tradīcijas. Tas ir jārespektē. Ir jāsaprot, ka viedokļi var būt dažādi. Jābūt gatavam, ka tas ceļš nebūs viegls, daudz kas notiek dziļu diskusiju rezultātā. Jābūt pacietīgam, tolerantam. Dažādība nav izņēmums, bet gan norma. Mūsu pieredzē augstskola ir jauna, 17 gadi ir maz, ja ņem vērā, ka Eiropas kultūrā augstākās izglītības vērtības augušas gadsimtiem — mums ir jānostiprina vērtības. Lai panāktu mērķus, rektoram ir jābūt ļoti tendētam uz sadarbību.

Kādu redzat augstskolu pēc 10 gadiem?

Mēs esam aizsākuši nopietnu diskusiju par to, kā fokusēt augstskolu šajā pārmaiņu laikmetā, zinot, ka augstākās izglītības telpā tiek runāts par katras augstskolas mērķi. Jāsaprot, kā mēs redzam augstskolu pēc pāris gadiem — vai tā būs universitāšu tipa augstskola vai koledžas tipa augstskola ar praktisku ievirzi. Būtiski, lai mēs šo diskusiju turpinātu un būtu gatavi lēmuma pieņemšanai. Saruna nav bijusi viegla, jo pieredzes ir dažādas un kolēģiem ir dažādas izpratnes par augstskolas attīstību. Jāsaprot, kas ir optimālais formāts, lai mēs varam attīstīt akadēmiskos un pētnieciskos resursus.

Ja ņem vērā to, kas ir izskanējis publiskajā telpā, es saredzu, ka Vidzemes Augstskola attīstās kā universitāšu tipa augstskola — akadēmiskais darbs, zinātne un pētniecība ir viens vesels. Praktiskā daļa, protams, nekur nepazūd — inovatīva augstākā izglītība būs tad, kad mēs radīsim jaunas zināšanas un pārnesīsim tās uz ražošanu.

Esat rektora amatā pavadījusi divus termiņus. Kā spējat norobežot privāto dzīvi no darba?

Es nespēju norobežot. Tas nav labi, bet tāds ir mans raksturs — cik cilvēku, tik raksturu. Jaunajam rektoram, kas turpinās šo darbu, es vēlu prast norobežot tās lietas. Man ir specifiski apstākļi, man dzīve patiešām ir darbs, tas ir modelis, kas der man. Es gribētu, ka varu aizslēgt durvis vai piektdienas vakarā nolikt visu malā un nedomāt par problēmām un jautājumiem. To es neprotu, bet gribētu. Tāds ir mans dzīves modelis... ko lai dara?

Ko plānojat darīt, kad beigsies termiņš rektora amatā?

Es neaizraujos ar lielu plānošanu. Es gribētu sev drusciņ mierīgāku dzīvi, mazāk dinamisku, vēlētos vairāk koncentrēties uz lietām, kas mani saista. Pēc izglītības esmu vēsturniece, ļoti labprāt lasu vēstures kursus Vidzemes Augstskolā. Labprāt pievērstos vēsturei dziļāk. Pa šiem gadiem esmu izveidojusi sev lielisku bibliotēku. Vēlos pastrādāt ar tiem grāmatu kalniem, es vairāk raugos uz akadēmisko dzīvi. Vēsturē mani vienmēr ir interesējis 19. gadsimts — Latvijas un Eiropas vēsture. Jūnijā braukšu uz Vāciju padarboties preses pētniecības institūtā Dortmundē. Ar Valmieras pilsētas pašvaldības projektu atbalstu došos arī uz Tartu pastrādāt arhīvā. Būtībā es vēlos aiziet no publiskās telpas un dzīvot privātu dzīvi. Mans akadēmiskais mūžs nav jāsāk no jauna, bet gan jāturpina.

Ko darbs Vidzemes Augstskolā ir devis?

Zināšanas un pieredzi jebkurā gadījumā — tas citādāk nevar būt. Esmu ieguvusi ļoti daudz jaunu kontaktu, ļoti laba sadarbība izveidojusies ar reģionālo augstskolu rektoriem. Visus gadus man ir bijusi laba sadarbība ar Izglītības un zinātnes ministriju. Esmu ļoti gandarīta, ka pēc 2. maija sarunas ministrijā esmu jau saņēmusi informāciju, ka lietas virzās uz priekšu. Ticu, ka labā sadarbība ar ministriju turpināsies.

Domājot par personiskajiem ieguvumiem — pa šiem gadiem esmu norūdījusies, esmu iemācījusies pieņemt to, ka tu vari palikt nesaprasts, dzīvē nekad nebūs tā, ka visi tevi sapratīs. Iemācījos paskatīties uz sevi no malas un izvērtēt savu vēstījumu. Iepriekšējā darba pieredzē man šādu situāciju nebija. Šādā darbā tu kļūsti pieaugušāks, neskatoties uz to, ka jau sen esi pieaudzis.

Autors: Anita Stabiņa
Datums: 14.05.2013
Izdevums: Liesma
Rubrika: Vidzemes Augstskolas lapa	
 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016