Absolvents | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 

Absolvents

Intervija ar studiju programmas "Tūristu gids - ceļojumu un pasākumu organizators" absolventu, tūrisma operatora "Balticvision" tūristu gidu Valdi Čeiču:

  • Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā?

Es vēlējos doties ārpus Rīgas vai tomēr arī palikt Rīgā. Biju domājis arī par Liepāju, taču man pazvanīja Andris Klepers un teica „Tūrisma un organizāciju vadībā” mums viss ir pilns, bet mums ir jauna studiju programma „Tūristu gids”, kas nedaudz atšķiras no otras tūrisma programmas, ir prakses izbraucieni un šādi tādi kursi nāk klāt. Man tas iepatikās un tā arī paliku pie „Tūristu gida”.

  • Ko, Jūsuprāt, ir svarīgi ņemt vērā, pieņemot īsto lēmumu – kādā nozarē darboties nākotnē? Kam Jūs ieteiktu pievērst uzmanību tiem, kas plāno pieņemt lēmumu par studiju uzsākšanu?

Ļoti vienkārši. Tajā brīdī es par to neaizdomājos, bet tagad varu teikt, ka jāizvēlās tas, kas sagādā prieku, un es nerunāju par naudas summu, ko nopelna, bet par prieku, kas rodas ne vien studiju laikā, bet arī pēc tam strādājot.

  • Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?

Vērtīgākais, manuprāt ir bijuši prakses braucieni. Studiju kursi bija tuvu praktiskajai pieredzei. Daudz man deva arī Erasmus+ braucieni.

  • Ja Jums būtu iespēja sākt studijas no jauna, ko Jūs darītu savādāk? Kādas neizmantotās studiju vides un studenta dzīves iespējas Jūs izmantotu?

Studiju laikā es izmantoju visas apmaiņas programmas iespējas gan studējot, gan praksējoties, tur man laikam nebūtu, ko pielikt.  Iespējas bija ļoti daudz, bet es varbūt vairāk vēlētos spēlēt lakrosu, jo spēlēju tikai pēdējā gadā un nedaudz pietrūka. Un arī kursos vairāk klausītos, iedziļinātos, jo saprotu, ka tur līdz galam neizmantoju visu, ko pasniedzēji deva.

  • Kā Jūsu izvēlētā studiju programma sasaistās ar Jūsu pašreizējo nodarbošanos? Ar ko šobrīd nodarbojaties?

Principā tā profesija ar ko nodarbojos pašlaik saskan arī absolvēto studiju programmu, toreiz tā gan saucās „Tūristu gids”, bet pēc laika nāca klāt „Tūristu gids - ceļojumu un pasākumu organizators”. Un es arī esmu ceļojumu vadītājs. Principā es ceļojumu pats neveidoju, bet  es vados pēc programma, sastādu maršrutu, jāplāno grupas darbība un manuprāt tas, ko es daru tieši arī saskan ar absolvēto studiju programmu. Un tagad arī darbojos improvizācijas teātri un organizēju pasākumus, tā kā var teikt, ka esmu arī pasākumu organizators. Bet ļoti labi noder arī personīgām vajadzībām, jo pats arī daudz ceļoju.

  • Kādiem cilvēkiem, Jūsuprāt, ir piemērota šī studiju programma?

Es teiktu, ka visu var apgūt, nav jābūt super atvērtam, smieklīgam un komunikablam. To visu var iemācīties! Citam tas būs grūtāk, citam vieglāk, jo jāpārvar pretestība sevī, jo tomēr ir jāpatīk strādāt ar cilvēkiem. Ja saproti, ka tev riebjas grupa, ko tu satiec katru dienu, tad noteikti būs grūti strādāt dien dienā. Un vēl svarīgi pašattīstīties, jo tūristu gids ir profesija, kas nemitīgi liek uzzināt kaut ko jaunu, vēsture rakstās ik dienu un svarīgi, ka tu spēj atbildēt uz jautājumiem par jebkuru tēmu, pat tad, ja brauc jau savu ierasto maršruti ir jāpaņem pauze un jāuzzina kaut kas jauns, jāpilnveido savas zināšanas, lai būtu konkurēt spējīgs savā profesijā. Tu vari zināt vēsturi, valsts iekārtu, bet cilvēki var arī jautāt, piemēram, cik tagad ir liela pensija un  jaunākie noteikumi. Bieži vien mūsdienas ir interesantākas nekā 13. gadsimta noteikumi un lai varētu noturēt cilvēku uzmanību ir tomēr jāzina aktualitātes.

  • Ko Jums ir devusi Vidzemes Augstskola? Kas Vidzemes Augstskola ir priekš Jums?

Es teiktu plašāk, ne tikai Vidzemes Augstskola, bet Valmiera kā pilsēta. Tā man saistās ar studentu dzīvi, kopmītņu dzīvi, kad jāmeklē kartupeļi, lai 00:00 sataisītu sev ēst. Vidzemes Augstskola priekš manis ir Valmiera un studentu pilsēta.

  • Ja Jums šobrīd būtu 20 gadi un Jūs noķertu zelta zivtiņu, ko Jūs vēlētos?

Es vēlētos, lai noķerot zelta zivtiņu es varētu mainīt savu lokāciju, kad vien vēlos. Piemēram, man apnīk studijas es teleportējos uz nākotni, kad es tagad strādāju, man apnīk strādāt, es teleportējos uz Vidzemes Augstskolu, lai izbaudītu atkal studiju laikus.

  • Kāda ir Jūsu veiksmīgas dienas formula?

Agri piecelties un izdarīt iecerētos darbus, lai manas domas neizklīst, bet es eju pēc plānotāja, bet principā visas dienas ir foršas!


 
Vidzemes Augstskola © 2006-2016