Mediju kritika | Vidzemes Augstskola
via
LAT
ENG
 

Mediju kritika

2016. gada decembris

"Nomelnošanas kampaņa" un citas ērtas atrunas

Politiķu, amatpersonu vai citu personu izteikumi un darbi publiskajā telpā regulāri tiek kritiski izvērtēti. Tas ir normāli — šāda pārraudzība ir viens no veidiem, kā sabiedrība var sekot līdzi valstī notiekošajiem procesiem. Dažkārt pārmetumi ir pamatoti, dažkārt ne visai. Tāpēc žurnālistikā labais tonis ir dot nopeltajiem iespēju sniegt savu skaidrojumu.

large_da7e.jpg

Foto: Harijs Grundmanis

Saite uz rakstu LSM.

 

2016. gada novembris

Kļūt par labākiem mediju lietotājiem

Kļūt par labākiem mediju lietotājiem
Latvija ir daudz darījusi, lai stiprinātu savu fizisko aizsardzību tā iegulda līdzekļus militārajā jomā, cieši sadarbojas ar citām NATO valstīm, vērīgi uzrauga robežas. Taču sabiedrībai ne mazāk svarīgs aspekts ir arī norises informatīvajā telpā. Lai to stiprinātu, nepieciešami ne tikai valsts līmeņa pasākumi. Mūsdienās arī katram mediju lietotājam jāapzinās, cik svarīgi ir spēt kritiski izvērtēt dažādos avotos iegūstamo informāciju.

Raksts laikrakstā Druva.

 

Vai Latvijā varētu uzvarēt Tramps?

9. novembra rītā daudzus cilvēkus visā pasaulē gaidīja pārsteigums — par ASV prezidentu ir ievēlēts Donalds Tramps. Tagad tuvi un tāli eksperti dara to, kas tiem sanāk vislabāk, proti — skaidro, kāpēc notika tā, kā notika, un kāpēc viņi to iepriekš prognozēt nebija spējuši. Vai mēs spētu paredzēt šāda scenārija iespējamību Latvijā?

Foto: LETA, Ieva Lūka

Saite uz rakstu lsm.lv

Kad ar faktiem nepietiek

Faktu pārbaude (fact checking) ir kļuvusi par nozīmīgu žurnālistikas žanru. Faktu pārbaudītāji cenšas sniegt konkrētu atbildi par to, cik patiess vai aplams ir kāds publiski izskanējis apgalvojums. Taču arī ar to ne vienmēr pietiek, lai no informācijas vides izravētu melus, puspatiesības un aplamības. Informācijas uztveri ietekmē emocijas un iepriekš nostiprinātās uzskatu sistēmas, kā arī informācijas patērētāja paša gatavība kļūt par prasmīgāku, kritiskāku satura patērētāju.

Saite uz rakstu lsm.lv

2016. gada oktobris

Nespējīgākie ministri un mediju realitāte

Ja nepieciešama ilustrācija tam, kā mediji veido realitāti, par kuru pēcāk paši aizgūtnēm ziņo, der palūkoties, kā žurnālisti nesen vēstīja par SKDS veikto socioloģisko aptauju. Aptaujā cilvēkiem tika jautāts, no kuriem ministriem valstij ir vislielākais labums un vismazākais labums.

Saite uz rakstu lsm.lv

 

Snoudens ārpus melnbaltā

Stāsts par Eduardu Snoudenu ir valdzinošs un intriģējošs. Kas notiek cilvēka galvā, kurš nolemj žurnālistiem sniegt informāciju par slepenām valdības spiegošanas programmām? Kas ASV, Krievijas un citu valstu varas gaiteņos un publiskajā telpā notiek pēc tam, kad noslēpumi nākuši atklātībā? Un – ne mazāk svarīgi – kā veidojas trauksmes cēlēja publiskais tēls laikposmā, kad viņš no anonīma avota kļūst par vienu no amerikāņu varasiestāžu visaktīvāk meklētajiem cilvēkiem pasaulē? Olivera Stouna filma “Snoudens”, kas pašlaik skatāma kinoteātros arī Latvijā, bija iespēja runāt par šiem jautājumiem to daudzslāņainībā. Iespēja gan tā arī palika neizmantota.

Saite uz rakstu lsm.lv

 


 
Vidzemes Augstskola © 2006-2017